Uncategorized

Anne olmadan önce…

Ah ah anne olmak ya da olmamak! Günümüz dünyasında asıl ve en acı sorunsal bu galiba. Gerisi detay sanki.İçine girmeden bilinmeyen,bir girdap gibi dalınca çıkılmayan, zaten tadına vardıkça çıkılmak istenmeyen gariplikler komedyası ; annelik yaşantısı!

Pek çok yerde duyduğunuz anneliğe ön hazırlık çalışmaları ve yığınla tavsiyeden farklı bir liste sunalım istedik.Üşenmedik ,erinmedik sizden önce biz kafa patlatıp 10 mühim mevzu bulduk.Buyurun okuyun;

Madde 1-Hazır mısın ? Öyle uzaktan elalemin yavrusunu sevip “kuzum seni yerim” nidaları yükseltmek kolay tabi. Kafan hazır mı ? Kendine güvenin geldi mi? Bir türlü karşılanmayan beklentilerin , kaygıların ,hüzünlerin , artık aman be,iş olacağına varır” noktasına taşıdı mı varlıklarını?

Madde 2;Sağlıklı mısın ? Çelik gibi bir vücut aramasak da yerden kaldırmakla da uğraşmasınlar değil mi seni? “Ne var canım çocuk bakmakta “cümlesi kolayca dökülmesin dudaklarından. Bir de sen geç o annelerin yerine bakalım vücut direncin hangi seviyeye kadar geçit verecek sana.

Madde 3;Seviyor seviliyor musun ? Safiyane bir aşk aramıyoruz elbette lakin sevmediğin bir adamdan çocuk sahibi olman ne kadar saçmaysa emin ol sevilmediğin halde o zat-ı muhteremden bebek edinmeye kalkman da o denli saçma.Ve unutma aşk çocukları her daim güzel olur ve pırıldayan gözlerle bakarlar dünyaya.

Madde 4;İnançlı mısın ? Hiç bir şeye inanmamak kadar zor bir çaba yoktur bu dünyada.Kıştan sonra baharın geleceğine olan inancımız ne kadar sağlamsa olana bitene kurulan düzene öylesi bir inanç lazım yürekten.Annelik denen ucu görünmez zaman tünelinin ışığı da inanç esasen.Evladın sağlıkla kucağa alınması da , hayatın bin türlü tehlikesine karşı korunabilmesi de bizi aşan bir gücün sayesinde ,diyebilmek hem kendi akıl sağlığımıza hem yetişecek çocuklara yapabileceğimiz en büyük iyilik aslında.

Madde 5 ;Telaşlı mısın ? Şimdi yaşadığın telaşların hepsini unut ; hepsi ve daha fazlası yeni hayatının tamamını kaplayacak.Artık daha sakin daha dingin daha akılcı olma zamanın geldi.Hayat sen içinde kaybolmasan da akacak,göreceksin.Dur ve telaşla gün geçirenlere şöyle bir uzaktan bakıver.Annelik hayatın yavaşlatılarak yoğunlaşmış halidir,göreceksin.

Madde 6: Kıskanç mısın ?En değerli gördüğün insan kim hayatta , bir düşün.Onu başkalarından,başkalarının varlığından ve hatta gösterdikleri sevgiden ne derece kıskanıyorsun?Şimdi daha kıskanç günler başlıyor.Doğacak miniğini ya delilik mertebesinde kıskanma yoluna gideceksin ya da ölçülü bir hal yoluna sokacaksın.İçindeki fırtınalara dur demeyi öğrenmenin tam sırası.Çünkü onun bakımında hep Havva Ana modelinde olmayacak başka insanları da yardıma çağıracaksın. Cıngar çıkarmadan usturuplu bir kıskançlık sergilemek şimdi daha da gerekli olacak.

Madde 7 : Titiz misin ?İşte en gülünç yanı bu olacak yeni hayatının.Ufacık bir toz zerresine dahi tahammülün yokken kusmuklu bir suratı nasıl olup ta öpebildiğine şaşıracağın günler başlıyor.Hatta tozlu bir evde ,ovalanmamış bir banyo küvetiyle nasıl yaşanabileceğini öğreneceğin günler kapında.Haftanın 5 günü temizlik yapmayı bırakıp kendine vakit yaratmanın tam sırası.

Madde 8 : Sosyal misin ?Şehirde mekan senden mi soruluyor , yahut ev gezmelerinin aranan gözdesi misin ? Hele hafta sonları muhakkak dışarıda mı geçiyor ? Bu günler, arayıp ta bulamayacağın günler olacak.Az gezenti bol oturma ritüeline girizgah yapmak üzeresin.Ya bu günlerinin tadını çıkart ya da birdenbire bitişinin bomba etkisinden zarar görmemek için hayatını yavaşlat.Seçim senin!

Madde 9 : Pimpirikli misin ?Zor anneler grubuna ilk sıradan giriş yapanlar senden çıkıyor ,tebrikler.Dakka başı bebeğin başına dikilip “uyuyor mu,nefes alıyor mu,üstü açıldı mı” derdiyle dertlenen,zamanla annelik sürecinde en çok yıpranan sizin gibiler hep.Daha geniş daha large olmayı öğrenmeden çocuklu hayata geçmenizi şahsen hiç tavsiye etmeyiz.Çocuk dediğin hastalanacak,ateşlenecek,yere düşüp dizini kanatacak,arkadaşıyla kavga bile edecek.Ağlamadan büyüyen bir çocuk henüz dünyaya ışınlanmadı.Eğer görürsek size söyleriz.

Madde 10 : EŞİNİ “BABA” YAPMAYA HAZIR MISIN ? Annelik dönemecine girdiğinde yumuşak geçişli bol güvenlikli bir viraja ihtiyaç duyacaksın , bunu asla aklından çıkarma.Sen nasıl ki 9 ay boyunca hem fiziksel hem duygusal bir değişim dönüşüm içine gireceksen eşinin de , bu dönüşümden nasiplenmesini sağlamak kendi ellerinde.Bebek kararını bir başına almaman ,ortak fikirle bebeği kucaklaman şart! “nasılsa alışır,zamanla sever” kavramı fazla hayalci değil mi sence de ? Daha en başından yeni olaya ortak edip, sevincini üzüntünü bir yaşayacağın eşine, sevgi ve ilgini azaltma. Evet biz kadınlar asıl aşkın çocuklarımıza duyduğumuz aşk olduğunu doğumdan hemen sonra anlayıveririz ; ama bunu er kişimizin gözüne gözüne sokmadan yaşasak ne de iyi olur değil mi. İkinci plana atıldığını hisseden bir koca, dünyanı allak bullak edebilir emin ol!

Sitare

şu siteden alıntıdır

çok güzel sıralamış, “ancak kusmuklu suratı öpmek” ve “bu şehir sizden mi sorulur” cümlelerinde takılı kaldım 🙂

Reklamlar

Anne olmadan önce…” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s