Güncel

Türkiye’nin renkleri

attiladurak.jpg

Çamlıhemşin, Attila Durak 2003@

 

 

“Ebru” kelimesi; akışkanlık, hareket, esneklik, geçişkenlik ve değişkenlik çağrıştıran görsel bir metafor olarak, kültürel zenginliğimizi anlatmak için kullanılan “mozaik” gibi alternatiflere nazaran çok daha anlamlı -ve olanaklı- göründüğü için projenin adı olarak seçildi. Projeye katılanlar da Türkiye’nin kültürel çeşitliliğinin akışkan, birbirini etkilemiş, yer yer birbiriyle karışmış renklerden oluştuğunu düşünüyor. Su ve kağıdın yaratıcı bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan ebru, aynı anda hem tarihsel akışı hem de “geçici kalıcılığı” kavramsallaştırmak için çok uygun bir sembol. Projenin fotoğraflarını çeken Attila Durak, bu projeyle “Türkiye’nin dünden yarına doğru akmakta olan Ebru’sunun bugününü – bir anını” belgelediğini söylüyor.

 

 

Reklamlar

Türkiye’nin renkleri” için 3 yorum

  1. Türkiye’nin kültürel çeşitliliğini yansıtan çarpıcı fotoğraf ve öykülerden oluşan EBRU isimli kitap ve bir dizi sergiyi içeren EBRU Projesi, 9 Temmuz 2007 ‘e dek İstanbullularla buluşacak. İstanbul sergisi kapsamında, fotoğrafçı Attila Durak’ın 2001-2006 yılları arasında çektiği ve bazıları 1.5×2 metre boyutundaki 173 fotoğraf, 1001 Direk Sarnıcı’nda sergilenecek. Bilgilerinize efendim :))

  2. Günümüz modern dekorasyonundan daha “yaşanabilir” bir mekan. İnsan böyle bir mekanda aidiyeti ve huzuru yaşar. Ne felsefik cümleler dökülür şimdi de, boğmayalım =)

    Objektife bakan hanım abla da sanki hava atıyor =) tüm bunların bilincideymiş gibi ve sırf sahip olduğu bu mekan nimeti için ona imrendiğimi bilirmiş gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s